Search
  • prouateisipaev

Hanya Yanagihara “Inimesed puude võras”

Kuigi esimesed 50 lk pidin endalt mitu korda küsima "kas tõesti 450 lk veel?", hakkas äkitselt lugu väga hästi jooksma ja nautisin kuni lõpuni välja.

Nagu viimasel ajal kuidagi järjest satub mu öökapile, oli ka see väga kahetisi tundeid tekitav raamat. Provokatiivse kirjanduse sõpradele julgen väga soovitada.


Sotsiopaatse teadlase portreelugu on tugevalt mõjutatud Daniel Carleton Gajduseki elust, tööst (sh Nobeli preemia 1976) ja käekäigust, kes muuhulgas üksikisana adopteeris Mikroneesiast üle 40 lapse ning siis soliidses eas nende seksuaalse kuritarvitamise eest süüdi mõisteti. Pedofiiliat aga kõrvale jättes, on raamatu kandvaks teemaks kultuuride konflikt ning üsna traagiline peegeldus väärtushinnangutest ja eetikast...või siis selle puudumisest.

Romaan viib lugeja kaasa reisile Mikroneesia eksootilistele saartele, selle võrratusse džunglisse koos sealse müstilise looduse ning Ivu’ivu saare elanikega, kes on kogemata avastanud igavese elu saladuse: opa'ivu'eke.

Yanagihara kirjutab kaasahaaravalt ja sisutihedalt, puudutades mitmeid moraalseid dilemmasid ning jätab õhku küsimused: kas eesmärk pühitseb abinõu? Kui suured ohvrid teaduse nimel on õigustatud? Mida teha kultuuriga, mille tõekspidamised tänapäevase moraaliga kohe kuidagi ei haaku? Kas me peaksime sallima meie jaoks ebainimlikke initsiatsiooniriitusi või püüdma teisi harida? Ka siis, kui on selge, et selle harimise tulemusena kaob üks unikaalne kultuur täielikult?  Kas lääne tsivilisatsioon peaks ikkagi misjonäri kombel "kõigile õnnetutele valgustust viima"? Kust algab ja lõppeb tolerants, teadus, haiglane uudishimu, soov kontrollida ja allutada, tarbimine kui vajadus vs egoistlik luksus? Kui vajalikud on inimestele juured, traditsioonid, kultuur, kombed, tavad? Lõputult mõtteainet ja küsimusi...


#haniayanagihara #inimesedpuudevõras #lugemissoovitus #prouateisipäev

4 views

©2019 by Proua Teisipäev