Search
  • prouateisipaev

John Fowlesi lummuses

Updated: Sep 27

John Fowles on mind sel aastal kahe võrratu teosega rõõmustanud.

Nii "Liblikapüüdja" (autori debüütromaan) kui ka "Maag" kuuluvad mõlemad minu soovituste nimekirja ja paratamatult on tunne, et ma pean vist kõik tema raamatud läbi lugema. 

Kuigi lood on täiesti erinevad, oli tajutavateks korduvateks motiivideks võimu ja vaimu vahekord, armastus kui väga subjektiivne nähe ja konflikt eneseteostuse ning ühiskonnas eksisteerivate reeglite vahel.


"Maag" suudab põnevust säilitada kõik need 700+ lehekülge ja iga kord, kui tekib tunne, et nüüd on selgus majas, muutub kõik ning avastad end taas mängu keerisest:

Phraxose saarel tutvub sinna inglise keele õpetajaks läinud Nicholas ekstsentrilise ja erakliku rikka vanamehega, kes ta psühholoogilis-näitemängulisse eksperimenti kaasab. Järgneb julm mäng, reaalsuse ja illusiooni tihe põimumine, ilusad naised ja apetiitsed mediterraansed olustikukirjeldused, pooltõed ja täisvaled, psühhoanalüüs ja müstiline filosoofia, armastuse ja manipulatsiooni õhukesed piirid, antiikmütoloogia ja alltekstid...
“Liblikapüüdja” puhul on tegu psühholoogilise õudusromaaniga, kaunitari ja koletise looga, kus eraklik psühhopaat kiindub jäägitult kunstitudeng Mirandasse ning tema omamisest saab kinnisidee. Algab haiglane ühepoolne armastuslugu, mis on romaanis esitatud kahest vaatenurgast – nii röövija nägemuse kui ka ohvri päevikuna. Vangistusest saab ühenduspunkt kahe erineva sotsiaalset ja kultuurilist tausta omava inimese ja nende maailmataju vahel. 

Iseenesest võiks ju lugu olla üsna ühemõtteline ning etteaimatav vaimuhälbega inimröövijast ja ta süütust ohvrist, mis paneks lugeja algusest peale vangistatule kaasa tundma, kuid Fowles on suutnud karakterid põnevalt ebatüüpilistena maalida. Džentelmenina käituv psühhopaat, kes väldib oma ihaldatud ohvrile haiget tegemast ning kohtleb teda heldelt, võimaldades peaaegu kõike, peale vabaduse, teisalt aga edevalt uhke, oma intelligentsi ja klassi üleolekut rõhutav ohver.

Kuigi raamat võib tekitada kohati iiveldust ja õudu, pakub see ka emtoionaalselt põnevaid dilemmasid tolerantsi ja sümpaatia piiride, andestamise, armastuse ja vabaduse teemadel. #lugemiselamus #minaloen #liblikapüüdja #maag #johnfowles #prouateisipäev


10 views

©2019 by Proua Teisipäev